01:38
Comentarii Adauga Comentariu

BATAIE DE JOC A MAGAZINELOR LIDL LA ADRESA ROMANILOR. PRETURILE MULTNATIONALEI GERMANEI LIDL SUNT CU 50% MAI MARI IN ROMANIA DECAT IN POLONIA. Branza Camembert costă 9,99 de lei în România iar in Polonia e doar 6.95 de lei,

ASTA IN TIMP CE:

TVA-UL LA ALIMENTE E DE DOAR 9% IN ROMANIA, IN TIMP CE IN POLONIA E DE 23% (in Polonia doar cateva categorii de alimente au TVA-ul redus)

IMPOZITUL PE PROFIT E DE 16% IN ROMANIA, IN TIMP CE IN POLONIA E DE 19%.(vedeti in .pdf "4. Taxation of companies" la pag. 11)

Mai mult salariile din Polonia sunt mai mari decat salariile din Romania

Michal Pycela din Polonia : "Produsele LIDL din Romania sunt in majoritatea lor mai mari decat produsele LIDL din Polonia (in special preturile la produsele de baza lapte, paine, carne) dar ASA CEVA ! Aveti exemple de 2 produse cu 50% diferenta intre LIDL Romania si LIDL Polonia"

Miliardarul german Dieter Schwarz, controlează multinationalele Lidl şi Kaufland

Suntem siguri ca situatia preturilor de la LIDL nu e una izolata. Situatii asemanatoare se gasesc la toate supermarketurile straine din Romania.



Un turist la București, A RAMAS ȘOCAT că prețurile de la Lidl sunt cu 50% mai mari decât în țara sa, le-a scris nemților: Lidl, cum este posibil ca oamenii să plătească mai mult, deși ei câștigă mai puțin? REACȚIA Lidl

Un turist la București, ȘOCAT că prețurile de la Lidl sunt cu 50% mai mari decât în țara sa, le-a scris nemților: Lidl, cum este posibil ca oamenii să plătească mai mult, deși ei câștigă mai puțin?

Cu toate că românii au remarcat faptul că prețurile din România sunt mai mari decât în țări cu un nivel de trai mai ridicat, deși produsele sunt identice, întotdeauna s-a ridicat problema subiectivismului.

De această dată, avem cazul unui străin și unui caz concret, în care produse identice sunt cu 50% mai scumpe în România decât în Polonia.

Este vorba despre Michal Pycela, polonez care trăiește în România. Acesta a fost șocat să vadă ce prețuri practică Lidl la produse similare, dar vândute în țări diferite. De remarcat că Lidl a fost în centrul unei anchete a presei germane, care a arătat că rețeaua en-gross si en-detail primește finanțări de la Banca Mondială pentru a "îngropa" economia locală.

"Hei, Lidl! Ai FOST magazinul meu preferat din Polonia. Prețurile sunt bune, calitatea o bate pe cea de la Biedronka (polonezii vor înțelege), dar îmi displace profund ce faci în România.

Ieri, un prieten din Polonia mi-a spus că organizezi Săptămâna Franceză (perioadă în mare prețurile la produse din Franța sunt promoționale – n.r.) cu produse și prețuri bune.

M-am decis să verific și eu. Știu că prețurile din România sunt în general MAI MARI decât cele din Polonia la multe și multe produse (în special la cele de bază precum lapte, pâine și carne), dar NICI CHIAR AȘA!

Ai două EXEMPLE de produse cu diferențe de preț de 50% între România și Polonia! Poți să îmi explici, te rog, cum este posibil ca oamenii să plătească MAI MULT, când ei câștigă MAI PUȚIN?

PS: Un leu echivalează cu 1 zlot (Bine, este 0,9571 zloți)”, a scris el pe facebook( sublinierile îi aparțin - n.r.).

Acesta a postat și două exemple: brânza Camembert costă 9,99 de lei în România, în timp ce clienții polonezi cumpără același produs, la aceeași cantitate, de la același producător și magazin la doar 6,66 de zloți. La buletele de cartofi, diferența este de la 6,99 lei în România, la 4,44 zloți în Polonia.

Cei de la Lidl au încercat să răspundă, in mod moincinos, afirmând că prețurile sunt influențate de taxe.

"Michal, îți mulțumim că ești interesat de oferta noastră.

Referitor la întrebarea ta, noi ne străduim pe cât posibil să păstrăm prețurile la un nivel convenabil pentru clienții noștri, dar comparând prețurile, ar trebui să iei în considerare diferențele privind taxele (naționale – n.r.) și costurile logistice.

Sperăm că răspunsul nostru a fost de ajutor și îți dorim o ședere plăcută în România”, au scris reprezentanții companiei.


Un utilizator român, Andrei Sirghe, a replicat imediat și a spus că TVA-ul la alimente, în Polonia, este de 23%, mult mai mare decât 9%, cât este în România (1 leu = 0,9571 zloți)

"Lidl România, TVA în Polonia este aproape triplu la alimente. Vreți să spuneți că Lidl, care transportă în fiecare zi zeci de mii de tone de produse nu are o soluție pentru a transporta marfa cât mai ieftin???”, a notat el, scotand la iveala MINCIUNA, LIDL.


Preluare ActiveNews.ro


Cititi si VIDEO - Hipermarketurile Multinationalelor KAUFLAND si LIDL au fost finantate cu 900 de milioane euro din BANI PUBLICI de la BERD si BANCA MONDIALA. Patronul de la KAUFLAND si LIDL este Dieter Schwartz"



(Fluierul)


Linkul direct catre Petitie

CEREM NATIONALIZAREA TUTUROR RESURSELOR NATURALE ALE ROMANIEI ! - Initiativa Legislativa care are nevoie de 500.000 de semnaturi - Semneaza si tu !

Comentarii:

  • RUSINE SA LE FIE CELOR CU ARTICOLUL  violeta   2015-10-11 - 14:33

    E vorba doar de 2 produse mai scumpe, produse de lux ... E CLAR o campanie impotriva LIDL de catre concurenta !!! Domnul ar merita un proces ! Acum va rog sa ne spuneti la ce hipermarket e mai ieftin ???????????? Rusine ! E adevarat ca LIDL merge f. bine in timp ce alte hipermarketuri sunt pe moarte !!!Concurenta plezneste !!! Si NU , nu lucrez la LIDL. Sunt doar un client fidel- un cadru didactic .

  • POSTACII platiti ai lui LIDL au si aparut  ionel v   2015-10-11 - 15:19

    Uitati care e situatia descrisa de ceteanul polonez care a comparat preturile. Michal Pycela din Polonia : "Produsele LIDL sunt in majoritatea lor mai mari decat produsele LIDL in Polonia (in special cele la produsele de baza lapte, paine, carne) dar ASA CEVA ! Aveti exemple de 2 produse cu 50% diferenta intre LIDL Romania si LIDL Polonia" Mai mult diferenta de oreturi a fost recunoscuta chiar de LIDL (vedeti in articl) in timp ce POSTACII LIDL de tip VIOLETA apar aici si MINT.

  • spaga  Stefan 51   2015-10-11 - 22:07

    in romania avem preturi mai mari nu numai la lidl pt un motiv foarte simplu "cotizatia"e mult mai mare asa ca uitativa la hotii din guvern

  • analiza de preturi in magazinele Lidl din toata Europa  gheorghe   2015-10-14 - 21:45

    Pentru oricare dintre noi este simplu sa isi dea seama cat de "corecte" sun preturile din Romania; campaniile sunt cam aceleasi in toate tarile; pentru a vedea diferentele, se intra pe site-uri: lidl.pl; lidl.fr; lidl.de; lidl.it; lidl.ro.... etc; 1euro=4.3; 1zlot=1leu; la camasi, pantaloni, obiecte de iluminat, etc, si binenteles si la mancare, pentru aceleasi campanii o sa observati fara a face un efort intelectual deosebit , ca preturile din ro sunt mai mari cu 30-50% decat preturile din celelalte tari.... mare atentie .... in alte tari preturile sunt aceleasi (Franta, Italia, Germania....). In concluzie, cetateanul polonez nu doreste sa discrediteze pe nimeni, a vrut sa ne spuna ca suntem nepregatiti pentru Europa.... adica suntem saraci si la propriu si mai ales la figurat. Succesuri maxime, Violeta (vad ca ai cunostinte in utilizarea calculatorului, nu este nici o rusine sa cauti si in ale tari "adevarul")

  • preturile din Romania la magazinele LIDL   LUCIAN    2016-02-21 - 09:12

    Adevarat, preturile din Romania la magazinele LIDL sunt mari fata de Polonia Belgia

  • Un articol adevarat,păcat de cei care îl contesta  Nicu   2016-02-22 - 18:27

    Am stat în Anglia și majoritatea cumpărăturilor le făceam de la LIDL și am observat că intradevăr preturile din Romania sânt intradevăr mai mari. De exemplu 3,5 litri lapte la bidon = 1 lira, adică 6 lei, Trei pâini de 800 grame 1 Lira adică 2 lei Pâinea de 800, Somon file anbalat 1,10 lire adică 6,6 lei și lista poate continua, doar alcoolul și cafeaua sânt cele mai scumpe mai mult ca la noi+ tigările în rest totul e mai ieftin.

  • Un articol adevarat,păcat de cei care îl contesta  Nicu   2016-02-22 - 18:37

    Am stat în Anglia și majoritatea cumpărăturilor le făceam de la LIDL și am observat că intradevăr preturile din Romania sânt intradevăr mai mari. De exemplu 3,5 litri lapte la bidon = 1 lira, adică 6 lei, Trei pâini de 800 grame 1 Lira adică 2 lei Pâinea de 800, Somon file anbalat 1,10 lire adică 6,6 lei și lista poate continua, doar alcoolul și cafeaua sânt cele mai scumpe mai mult ca la noi+ tigările în rest totul e mai ieftin.

  • Rusine sa va fie celor de la LIDL  ana popescu   2016-02-22 - 18:56

    n-am sa mai fac cumparaturi la voi si asa ar trebui sa faca fiecare roman !!!!!!!!

  • AVEM CE MERITAM !!!!  Razvan   2016-02-22 - 22:44

    Atat timp cat autoritatile romane nu au nici o reactie la abuzurile acestor multinationale, ba mai mult sunt mana in mana cu ele, nu trebuie sa ne mire astfel de situatii. Intr-o tara ca Polonia o astfel de atitudine ar fi fost cerectata cu taxe, verificari la sange si chiar sanctiuni care sa descurajeze aceste multinationale sa abuzeze de buzunarul cumparatorilor. CEA MAI BUNA REACTIE A ROMANILOR AR FI SA NU TREACA NICI UNUL PRAGUL ACESTOR MAGAZINE, MACAR O ZI. SA VEDEM CE SE INTAMPLA...Dar in Romania nu e posibil asa ceva, de aceea nu intamplator romanilor li se intampla asta. HAIDETI SA DECLARAM TOTI ROMANII O ZI FARA CUMPARATURI LA LIDL, SA-I BOICOTAM PE MASURA !

  • Mentalitatea romaneasca  Alex   2016-02-22 - 22:57

    Am cumparata si de la LIDL, si de la celelalte multinationale, dat tot prefer chioscurile de cartier si magazinele romanesti (gen Succes). Desi uneori mai scumpe, stiu ca banii pe care ii cheltuiesc raman in Romania. Asta ar trebui sa fie mentalitatea romanului. Iar daca s ar deschide un lant de magazine ROMANESC, ca inlocuitor macar partial pentru LIDL,OCHAN(nu stiu cum se scrie),PROFI, sigur romanii ar avea de castigat per total

  • Supermarketuri  gogaie   2016-02-23 - 09:51

    Oricum fata de ailaltii, mai ales skrbele de la CORA si mai ales Mega-Image... astia sunt totusi mai omenosi! Nu vorbeste nimeni in schimb de salariile bietelor casiere comparativ cu salariile din tarile proprii, ale francezilor mai ales... e strigator la cer!

  • tara mea  lupan cristian   2016-02-24 - 18:49

    ma bucur ca nu cumpar din Lidl si din Kaufland , decat foarte rar asta inseamna ca din Lidl de Romania nu am cumparat niciodata si nu o sa cumpar deloc , Kaufland , am cumparat de citeva ori si am vazut menevrele ... deci cunosc , caut sa cumpar mancare romaneasca , naturala , nu din toxinele care ni le fabrica ei direct

  • s-a uitat termenul de unire  stefan   2016-02-24 - 20:33

    La fel ca si razvan, sunt de parere ca daca ne-am uni cu totii si nu am mai cumpara macar o zi de la un marchet situatia s-ar schimba. Intr-o situatie mai putin placuta m-am aflat intr-un orasel din Franta unde era sa fiu scos afara din market in suturi chiar de catre angajati. Nu citisem niciun fel de stiri locale si, ca de obicei, am mers in kaufland la cuparaturi - magazinul gol, parcara goala, niciun comparator. Nestiind am intratin magazine iar la casa, vanzatoarea, scanandu-mi produsele imi tot repeata ca "nu stiu ce zi e azi" si "ce caut in acel magazin". initial am crezut ca e vreo problema de discriminare dar vazand ea ca tot nu pricep ma ia altfel : tu nu citesti sterile locale?, tu nu ai inteles ca azi este greva impotriva Kaufland? ...si tot asa pana am inteles si am zis ca am uitat banii acasa. a doua zi am avut placerea sa vad ca pe aceleasi cumparaturi nu am mai platit 250 euro cidoar 190. deci carefour, lidle, kaufland s.a. Romania ar terbui sa treca prin cateva astfel de experiente si se va schimba putin situatia.

  • Dar la celelalte ?  CRISS   2016-02-25 - 07:11

    Chiar daca este asa, trebuie sa precizam ca si la alte magazine este aceeasi situatie. Oricum Lidl si Kaufland au cea mai mare expansiune in Romania si cele mai mari vanzari asa ca... Suntem considerati tara de categoria a treia de catre tarile bogate si nu facem decat sa consumam produsele lor . Oricum Lidl este magazinul meu preferat indiferent de `` ingineriile financiare``. Nu stiu de ce, dar are ceva aparte fata de restul hipermarketurilor.

  • solutia logistica  Gabriel   2016-02-25 - 11:00

    Solutia logistica ar fi : AUTOSTRAZILE, de lipsa carora nu sunt vinovati cei de la Lidel. Cu toate aceste preturi mari: romanii cumpara in continuare de la Lidel si Kaufland. DECI UNDE ESTE PROBLEMA?!

  • E foarte simplu!  Marius   2016-02-26 - 13:24

    Parca ati trai pe alta lume. E vorba de cerere si oferta, ca orice activitate comerciala. Piata e studiata de experti, nu de bolovani. Preturile sunt stabilite in functie de cerere si de oferta locala. Daca pe piata locala rosiile sunt 10 lei, la supermarket vor fi 9 lei. Daca scad la 5 lei, la supermarket se duc la 4 lei. Pentru ca se cumpara. Ei nu pot umfla preturile mai mult decat piata libera zonala pentru ca ar insemna faliment. Daca isi vand marfa la preturi mult mai mici, sunt acuzati de dumping si de distrugerea pietei autohtone. Chiar atat de greu e sa judeci logic? In Polonia preturile sunt mai mici, ca si in celelalte tari de altfel, pentru ca PIATA LOCALA ESTE MAI IEFTINA! Ca urmare, multinationalele nu pot mari preturile pentru ca ar merge prosteste spre faliment.

  • Daca au monopol pe o zona comerciala si daca se mai si inteleg pot face ce vor  ionelv   2016-02-26 - 14:55

    Daca au monopol pe o zona comerciala si daca se mai si inteleg pot face ce vor

  • Hipermarket-urile BREXIT  Picul   2016-08-03 - 21:05

    Afara cu jegurile astea de Hipermarket-uri care aduc numai produse pline cu toate elementele din tabelul lui Mendeleev. Bai fraierilor, jegosii astia care ne-au condus de 25 de ani, ne-au vandut, au distrus agricultura, industria, turismul si tot ce era mai bun in tara. AM AJUNS PIATA DE DESFACERE PENTRU TOTI. Chiar nu vedeti in ce stare am ajuns din cauza lor? Suntem sclavi in tara noastra. Va bucurati la cateva produse de proasta calitate, date in scarba de astia, pentru voi. Faceti cozi la portile lor sa luati jegurile lor la pret de nimic si scuipati pe producatorii autohtoni. Nu aveti pic de demnitate. Hai, abia astept postaci sa ma combata.

  • Treziti-va romani.!  nic   2016-09-10 - 22:05

    Nu mai cumparati gunoi alimentar de import !Chiar sunteti inconstieti ?Promovati produsele autentice romanesti.!

  • BOICOT  BOICOT   2016-09-14 - 11:41

    eu invit pe toti romanii doritori de normalitate la BOICOTAREA MAGAZINELOR / PRODUSELOR GERMANE si AUSTRIECE. S-ar rezolva instant problema.

  • PARCAREA la LIDL  acelasi   2016-10-10 - 13:21

    Eu cea mai mare problema cu ei o am cu PARCAREA . Dupa ce au venit nenorocitii la noi in cartier si au cumparat locurile de parcare cand au construit magazinul , acum au inceput sa blocheze rotile daca lasi masina la ei . IDIOTILOR DE LA LIDL , noi astia care facem cumparaturile zi de zi , nu avem unde parca masina din cauza voastra

  • Lexi  Alex Neamtu   2016-10-12 - 21:42

    Preturile sunt facute in functie de cerere si oferta.Daca nu se cumparau, scadeau automat preturile.Nu e vina celor de la Lidl, ci a noastra, a cumparatorilor care cumpara produsele.Si asa e in toate magazinele cu produse alimentare:Auchan,Carrefour,Billa...etc. Preturile sunt mai mari, la multe produse,chiar si decat in Germania.Nu va place?E simplu...NU MAI CUMPARATI !

  • Romanul pana nu este si fudul!  Gal   2016-10-13 - 23:18

    Posibil sa fie mai scumpe. Multe produse sunt importate din Germania, iar Romania este la distanta mai mare de Germania decat Polonia. Asadar, transportul este mai scump spre Romania, de aceea pretul creste. Plus ca taxele si impozitele impuse de statul roman, sunt mai mari decat in multe state din vest. Dincolo de preturi, este singura multinationala unde produsele au o anumita stanta de calitate, iar produsele alimentare au cat de cat gust in raport cu ce se vinde la celelalte multinationale. Daca ii alungam, ramanem cu rosiile olandeze, morcovul turcesc si merele spaniole cu gust de fata de masa vandute ca fiind romanesti la tarabe. Cu boarfele chinezesti de la Europa pline de ate si de 3 ori mai scumpe. Si cu salamul de plastic de la Carrefour sau Kaufland.

  • internautii care muncesc la multinationale  nelu   2017-04-11 - 11:00

    era de crezut ca slugile multinationalelor sa tina partea lidu kaufland s-au kaufur caci nu sint altii decit cei care au fost platiti si le-au dat bani sa plateasca lumea sa iasa in strada cei care erau invoiti sa stea si sa manince rahat il admir pe orban al ungariei cu 8000000 de locuitori nu-i sufla nimeni in ciorba cind a facut gard pentru emigranti la facut fascist caind nu i-a primit pe cei de la banca mondiala la facut in toate felurile mai putin ca are singe in instalatie pentru tara lui trezitiva si nu mai fiti slugi distrugerea a inceput cind petre roman a zis ca industria e morman de fiare vechi cind tractorul rominesc era premiat cu aur acum luam fiare vechi de la toti bagate pe git nave scose din uz din anglia avioane de 50de ani care erau casate la ei si bunela noi de la americani in concluzie trezitiva si vedeti ca sintem condusi de afara de cei cu bani si de o hizofrenica cracanata care iohanis ia sarutat mina in genunchi dupa ce la facut presedinte pe tramp vedeti ce face soros in ungaria in serbia in croatia ce a facut si la noi cu o luna in urma cind multi ati primit bani sa estigati la ura in frunte cu p******* care l-a votat rominii lasatima sa mai fac meditatii 2 ore s-ami mai cumpar o casa vedeti si faceti socoteala citi bani s-a recuperat de la multi hoti condamnati care au furat romania cei de afara ne dau rahat sa mincam si sintem obligati sa spunem ca este si bun